top of page

29TH ANNUAL ROCKY MOUNTAIN REGIONAL

FIDDLE CHAMPIONSHIPS & MUSIC FESTIVAL

2019 RESULTS


Novice Fiddle

1.  Kodie Evans, Blackfoot, ID

2.  Boone Donley, Casper, WY


Small Fry Fiddle

1.  Adelie Tillman, Colorado Springs, CO


Junior-Junior Fiddle

1.  Maggie Wight, Idaho Falls, ID

2.  Kyla White, Colorado Springs, CO

3.  Brooke Stadelmaier, Fort Collins, CO


Junior Fiddle

1.  Grace Partridge, Rigby, ID

2.  Jessa Preston, Blackfoot, ID

3.  Meg Preston, Blackfoot, ID


Young Adult Fiddle

1.  Casey Whiteman, Casper, WY


Adult Fiddle

1.  Vi Wickam III, Loveland, CO

2.  Cody Stadelmaier, Fort Collins, CO

3.  Briana Tillman, Colorado Springs, CO


Senior Fiddle

1.  Randy Warner, Washoe Valley, NV

2.  Vi Wickam II, Loveland, CO


Senior-Senior Fiddle

1.  Jack Wallace, Laramie, WY

2.  Billie Donovan, Casper, Wyoming

3.  Dick Lefevre, Lander, WY


Twin Fiddle

1.  Grace Partridge, Rigby, ID and Jess Preston, Blackfoot, ID

2.  Vi Wickam III, Loveland, CO & Cody Stadelmaier, Fort Collins, CO

3.  Kyla White and Capri White, Colorado Springs, CO


Grand Champion Fiddle

1.  Grace Partridge, Rigby, ID

2.  Cody Stadelmaier, Fort Collins, CO

3.  Jessa Preston, Blackfoot, ID

4.  Vi Wickam III, Loveland, CO

5.  Casey Whiteman, Casper, WY


Guitar

1.  Vi Wickam II, Loveland, CO

2.  Vi Wickam III, Loveland, CO

3.  Casey Whiteman, Casper, WY


Adult Variety

1.  Vi Wickam, II, Loveland, CO

2.  Vi Wickam III, Loveland, CO

3.  Christina Tift, Banner, WY


Youth Variety

1.  Maggie Wight, Idaho Falls, ID

2.  Zane Kirkpatrick, Fruitland, ID

3.  Maggie Wight, Idaho Falls, ID


Youth Vocal

1.  Maggie Wight, Idaho Falls, ID

2.  Brooke Stadelmaier, Fort Collins, CO

3.  Boone Donley, Casper, WY


Female Vocal

1.  Grace Partridge, Rigby, ID

2.  Christina Tift, Banner, WY

3.  Ann Robinson, Casper, WY


Male Vocal

1.  Vi Wickam III, Loveland, CO

2.  Vi Wickam II, Loveland, CO

3.  Vaughn Cronin, Casper, WY


Favorite Accompanist

Jim McMillan, Bozeman, MT




28TH ANNUAL ROCKY MOUNTAIN REGIONAL

FIDDLE CHAMPIONSHIPS & MUSIC FESTIVAL

2018 RESULTS

Novice Fiddle

1. Drexol Williams, Casper, WY*


Small Fry Fiddle

1. Boone Donley, Casper, WY*


Junior-Junior Fiddle

1. Josie Dalton, Idaho Falls, ID*

2. Brooke Stadelmaier, Fort Collins, CO


Junior Fiddle

1. Tessa Dalton, Idaho Falls, ID*

2. Kelly Makela, Boise, ID

3. Rylee Loucks, Marsing, ID


Young Adult Fiddle

1. Casey Whiteman - Casper, WY*

2. Cyla Parris, Douglas, WY


Adult Fiddle

1. Isaac Callender, Sand Coulee, MT

2. Cody Stadelmaier, Fort Collins, CO*

3. Louise Steinway, Sand Coulee, MT


Senior Fiddle

1. Paul Makela, Boise, ID*

2. Dick Lefevre, Lander, WY

3. Cat McClintock, Bismarck, ND


Senior-Senior Fiddle

1. Jack Wallace, Laramie, WY*

2. Jim McMillan, Bozeman, MT

3. Billie Donovan, Casper, WY


Youth Variety Instrument

1. Tessa Dalton, Idaho Falls, ID

2. Brooke Stadelmaier, Forth Collins, CO


Grand Champion Fiddle

1. Isaac Callender, Sand Coulee, MT*

2. Cody Stadelmaier, Fort Collins, CO

3. Tessa Dalton, Idaho Falls, ID

4. Casey Whiteman, Casper, WY

5. Louise Steinway, Sand Coulee, MT


Twin Fiddle

1. Isaac Callender/Louise Steinway, Sand Coulee, MT

2. Kelly Makela, Boise, ID/Rylee Loucks, Marsing, ID

3. Tessa Dalton/Josie Dalton, Idaho Falls, ID


Adult Variety Instrument

1. Isaac Callender, Sand Coulee, MT

2. Isaac Callender, Sand Coulee, MT

3. Louise Steinway, Sand Coulee, MT


Guitar

1. Isaac Callender, Sand Coulee, MT

2. Paul Makela, Boise, ID

3. Floyd Gorsuch, Hot Springs, SD


Female Vocal

1. Kelly Makela, Boise, ID

2. Casey Whiteman, Casper, WY

3. Tessa Dalton, Idaho Falls, ID


Male Vocal

1. Paul Makela, Boise, ID

2. Bruce Stanger, Iona, ID

3. Jay Saul, Casper, WY


Youth Vocal

1. Josie Dalton, Idaho Falls, ID

2. Brooke Stadelmaier, Forth Collins, CO

3. Drexol Williams, Casper, WY


Favorite Accompanist

Jim McMillan, Bozeman, MT


*Certified Champion

27TH ANNUAL ROCKY MOUNTAIN REGIONAL

FIDDLE CHAMPIONSHIPS & MUSIC FESTIVAL

2017 RESULTS

Youth Novice

1. Annamae Kirkpatrick - Fruitland, ID


Adult Novice Fiddle

1. Cyla Parris - Douglas, WY

2. Vi Wickam II - Loveland, CO


Small Fry Fiddle

1. Brooke Stadelmaier* - Fort Collins, CO


Junior-Junior Fiddle

1. Tristan Jacob* - Casper, WY


Junior Fiddle

1. Jessica Jacob* - Casper, WY


Young Adult Fiddle

1. Josiah Nelson - Fort Collins, CO

2. Casey Whiteman* - Casper, WY

3. Eden Rolland - Denver, CO


Adult Fiddle

1. Vi Wickam III* - Loveland, CO


Senior Fiddle

1. Ann Robinson* - Casper, WY


Senior-Senior Fiddle

1. Jim McMillan* - Bozeman, MT

2. Billie Donovan - Casper, WY


Twin Fiddle

1. Vi Wickam III/Casey Whiteman

2. Josiah Nelson/Eden Rolland


Grand Champion Fiddle

1. Josiah Nelson - Fort Collins, CO*

2. Vi Wickam III - Loveland, CO

3. Casey Whiteman - Casper, WY

4. Eden Rolland - Denver, CO

5. Jessica Jacob - Casper, WY


Youth Variety Instrument

1. Jessica Jacob - Casper, WY

2. Brooke Stadelmaier - Fort Collins, CO

3. Tristan Jacob - Casper, WY


Adult Variety Instrument

1. Josiah Nelson - Fort Collins, CO

2. Vi Wickam III - Loveland, CO

3. Vi Wickam II - Loveland, CO

4. Casey Whiteman - Casper, WY


Guitar

1. Casey Whiteman - Casper, WY

2. Vi Wickam III - Loveland CO


Youth Vocal

1. Jessica Jacob - Casper, WY

2. Brooke Stadelmaier - Fort Collins, CO


Male Vocal

1. Josiah Nelson - Fort Collins, CO

2. Vi Wickam III - Loveland, CO

3. Jay Saul - Casper, CO

4. Dick Enders - Casper, WY

5. Vi Wickam II - Loveland, CO


Female Vocal

1. Casey Whiteman - Casper, WY

2. Cyla Parris - Douglas, WY

3. Ann Robinson - Casper, WY


Favorite Accompanist

Casey Whiteman - Casper, WY


*Nationally Certified Champion

26TH ANNUAL ROCKY MOUNTAIN REGIONAL

FIDDLE CHAMPIONSHIPS & MUSIC FESTIVAL

2016 RESULTS

Small Fry Fiddle

1. Brooke Emily Stadelmaier - Fort Collins, CO


Junior-Junior Fiddle

1. Tristan Jacob - Casper, WY


Junior Fiddle

1. MacyLynn Keller - Nampa, ID

2. Morgan Lipes - Mills, WY

3. Elan Dennis - Yuma, CO

4. Jessica Jacob - Casper, WY


Young Adult Fiddle

1. Casey Whiteman - Casper, WY


Adult Fiddle

1. Cody Stadelmaier - Fort Collins, CO

2. Paula Whaley - Laramie, WY


Senior Fiddle

1. Ann Robinson - Casper, WY

2. Dick Lefevre - Lander, WY


Senior-Senior Fiddle

1. Mary Ellen Weathers - Yuma, CO

2. Jim McMillan - Bozeman, MT

3. Billie Donovan - Casper, WY

Youth Variety Instrument

1. Jessica Jacob - Casper, WY

2. Tristan Jacob - Casper, WY


Adult Variety Instrument

1. Doc Rake - Mills, WY

2. Casey Whiteman - Casper, WY

3. Dick Lefevre - Lander, WY


Guitar

1. Drexol Williams


Twin Fiddle

1. Elan Dennis/Mary Ellen Weathers - Yuma, CO

2. Casey Whiteman/Morgan Lipes - Casper/Mills, WY

3. Cody Stadelmaier/Paula Whaley - Fort Collins, CO/Laramie, WY


Grand Champion Fiddle

1. MacyLynn Keller - Idaho

2. Cody Stadelmaier - Fort Collins, CO

3. Elan Dennis - Yuma, CO

4. Casey Whiteman - Casper, WY

5. Morgan Lipes - Mills, WY

6. Jessica Jacob - Casper, WY

7. Paula Whaley - Laramie, WY

8. Dick Lefevre - Lander, WY

9. Jim McMillan - Bozeman, MT


Male Vocal

1. Bosco Land - Casper, WY

2. Jay Saul - Casper, WY

3. Dick Enders - Casper, WY

4. Alan Beatty - Fort Collins, CO

5. Doc Rake - Mills, WY


Female Vocal

1. MacyLynn Keller - Idaho

2. Casey Whiteman - Casper, WY

3. Ann Robinson - Casper, WY


Youth Vocal

1. Brooke Emily Stadelmaier - Fort Collins, CO

2. Drexol Williams - Casper, WY

Favorite Accompanist

Jim McMillan - Bozeman, MT


Judges

Hannah King - Jackson Hole, WY

Shelby Rae Murdock - Pocatello, ID

Tyler Enders - Casper, WY

25TH ANNUAL ROCKY MOUNTAIN REGIONAL

FIDDLE CHAMPIONSHIPS & MUSIC FESTIVAL

2015 RESULTS


Small Fry Fiddle

1st Place - Brooke Emily Stadelmaier, For Collins, CO


Junior-Junior Fiddle

1st Place - Jessica Jacob, Casper, WY

2nd Place - Tristan Jacob, Casper, WY


Junior Fiddle

1st Place - Makaela Shippy, Caldwell, ID

2nd Place - MacyLynn Keller, Nampa, ID

3rd Place - Kelly Makela, Boise, ID


Young Adult Fiddle

1st Place - Josiah Nelson, Fort Collins, CO

2nd Place - Tallon Sandoval, Hanover, NH

3rd Place - Casey Whiteman, Mills, WY


Adult Fiddle

1st Place - Cody Stadelmaier, Fort Collins, CO

2nd Place - Vi Wickam III, Fort Collins, CO


Senior Fiddle

1st Place - Trish Osthoff, Lakewood, CO

2nd Place - Randy Warner, Washoe Valley, NV

3rd Place - Dick Lefevre, Lander, WY


Senior-Senior Fiddle

1st Place - Ramon Selby, Kingston, WA

2nd Place - Jim McMillan, Bozeman, MT

3rd Place - Billie Donovan, Casper, WY


Adult Novice Fiddle

1st Place - Gary Barelli, Casper, WY

2nd Place - Vi Wickam II, Loveland, CO


Guitar

1st Place - Paul Makela, Boise, ID

2nd Place - Vi Wickam III, Fort Collins, CO

3rd Place Duane Skelton, Casper, WY


Youth Variety Instrument

1st Place - Jessica Jacob, Casper, WY

2nd Place - Lanie Shippy, Caldwell, ID

3rd Place - Tristan Jacob, Casper, WY


Grand Championship Fiddle

1st Place - Natalie Koob, Frisco, CO

2nd Place - Cody Stadelmaier, Fort Collins, CO

3rd Place - Makaela Shippy, Caldwell, ID

4th Place - Josiah Nelson, Fort Collins, CO

5th Place - Vi Wickam III, Fort Collins, CO

6th Place - MacyLynn Keller, Nampa, ID

7th Place - Tallon Sandoval, Hanover, NH

8th Place - Kelly Makela, Boise, ID

9th Place - Casey Whiteman, Mills, WY

10th Place - Lanie Shippy, Caldwell, ID


Twin Fiddle

1st Place - Vi Wickam, Fort Collins, CO

1st Place - Tallon Sandoval, Hanover, NH

2nd Place - Cody Stadelmaier, Fort Collins, CO

2nd Place - Josiah Nelson, Fort Collins, CO

3rd Place - Mary Ellen Weathers, Yuma, CO

3rd Place - Elan Dennis, Yuma, CO


Adult Variety Instrument

1st Place - Vi Wickam III, Fort Collins, CO

2nd Place - Josiah Nelson, Fort Collins, CO

3rd Place - Vi Wickam II, Loveland, CO


Male Vocal

1st Place - Paul Makela, Boise, ID

2nd Place - Vi Wickam III, Fort Collins, CO

3rd Place - Dick Enders, Casper, WY


Female Vocal

1st Place - Kelly Makela, Boise, ID

2nd Place - Casey Whiteman, Mills, WY

3rd Place - Lanie Shippy - Caldwell, ID


Favorite Accompanies

Vi Wickam III, Fort Collins, CO

Sponsored in part by the

Wyoming Arts Council

through funding from the

National Endowment for the Arts

and the Wyoming State Legislature

2014 ANNUAL ROCKY MOUNTAIN REGIONAL

FIDDLE CHAMPIONSHIPS & MUSIC FESTIVAL

RESULTS


Small Fry Fiddle

1st Place - Luke Allison, Bend, OR

2nd Place - Gracie Keisel, Mapleton, UT


Junior-Junior Fiddle

1st Place - Lanie Shippy, Caldwell, ID

2nd Place - Lauren Allison, Bend, OR

3rd Place -Adalynn Keisel, Mapleton, UT


Junior Fiddle

1st Place - Josiah Nelson, Windsor, CO

2nd Place - Celeste Johnson, Arvada, CO

3rd Place - Makaela Shippy, Caldwell, ID


Young Adult Fiddle

1st Place - Casey Whiteman, Casper, WY

2nd Place - Eva Dennis-Stahl, Greeley, CO


Adult Fiddle

1st Place - Vi Wickam, Fort Collins, CO

2nd Place - Paula Whaley, Laramie, WY


Senior Fiddle

1st Place - Dick Lefevre, Lander, WY

2nd Place - Ann Robinson, Casper, WY


Senior-Senior Fiddle

1st Place - Mary Ellen Weathers, Yuma, CO

2nd Place - Jim McMillan, Bozeman, MT

3rd Place - Lynn Knapp, Cody, WY


Grand Championship Fiddle

1st Place - Celeste Johnson, Arvada, CO

2nd Place - Vi Wickam, Fort Collins, CO

3rd Place - Makaela Shippy, Caldwell, ID

4th Place - Josiah Nelson, Windsor, CO

5th Place - Kelly Makela, Boise, ID

6th Place - Hannah Allison, Bend, OR

7th Place (tie) - Mary Ellen Weathers, Yuma, CO

7th Place (tie) - Lauren Allison, Bend, OR

9th Place (tie) - Savanna Drotar, Longmont, CO

9th Place (tie) - Casey Whiteman, Casper, WY


Youth Novice Fiddle

1st Place - Faith Keisel, Mapleton, UT


Adult Novice Fiddle

1st Place - Grant Kirk, Englewood, CO

2nd Place - David Anderson, Sheridan, WY


Youth Guitar

1st Place - Brandon Friend, Boise, ID

2nd Place - Hannah Allison, Bend, OR


Adult Guitar

1st Place - Paul Makela, Boise, ID

2nd Place - Vi Wickam, Fort Collins, CO


Youth Variety Instrument

1st Place - Jessica Jacob, Casper, WY

2nd Place - Lanie Shippy, Caldwell, ID

3rd Place - Kelsea Kennedy, Casper, WY


Adult Variety Instrument

1st Place - Vi Wickam, Fort Collins, CO

2nd Place - Dick Lefevre, Lander, WY

3rd Place - Gary Butler, Grantsville, UT


Female Vocal

1st Place - Kelly Makela, Boise, ID

2nd Place - Casey Whiteman, Casper, WY

3rd Place - Ann Robinson, Casper, WY


Male Vocal

1st Place - Dick Enders, Casper, WY

2nd Place - Tim Kennedy, Casper, WY

3rd Place - Alan Beatty, Fort Collins, CO


Favorite Accompanist

Jim McMillan, Bozeman, MT


Hornbuckle Scholarship Recipient

Jessica Jacob, Casper, WY

The 23rd Annual Rocky Mountain Regional Fiddle

Championships, Music Festival

and 3rd Annual Arts & Crafts Show & Sale


2013 RESULTS


Small Fry Fiddle

1. Tristan Jacob - Casper, WY*


Junior-Junior Fiddle

1. Kelly Makela - Boise, ID*

2. Toren Sarsen - Denver, CO

3. Lanie Shippy - Caldwell, ID


Junior Fiddle

1. Hannah King - Molt, MT

2. Celeste Johnson - Arvada, CO*

3. Elan Dennis - Greeley, CO


Young Adult Fiddle

1. Casey Whiteman - Casper, WY*

2. Eva Dennis - Greeley, CO

3. Echo Foster - Fergus Falls, MN


Adult Fiddle

1. Cody Stadelmaier - Fort Collins, CO*

2. Vi Wickam III - Fort Collins, CO

3. Anne Sarsen - Denver, CO


Senior Fiddle

1. Ann Robinson - Casper, WY*

2. Dick Lefevre - Lander, WY

3. Sandra Larimore - Casper, WY


Senior-Senior Fiddle

1. Mary Ellen Weathers - Yuma, CO*

2. Lynn Knapp - Cody, WY

3. Jim McMillan - Bozeman, MT


Youth Novice Fiddle

1. Mary Macguire - Casper, WY


Adult Novice Fiddle

1. Barry Brown - Eckley, CO

2. Kelli Shippy - Caldwell, ID

3. Mitch Black - Buffalo, WY


Grand Champion Fiddle

1. Hannah King - Molt, MT*

2. Celeste Johnson - Arvada, CO

3. Vi Wickam III - Fort Collins, CO

4. Cody Stadelmaier - Fort Collins, CO

5. Makaela Shippy - Caldwell, ID

6. CaseyWhiteman - Casper, WY

7. Josiah Nelson - Windsor, CO

8. Elan Dennis - Greeley, CO

9. Eva Dennis - Greeley, CO

10. Lanie Shippy - Caldwell, ID


Adult Guitar

1. Paul Makela - Boise, ID

2. Jim Berman - Gillette, WY

3. Vi Wickam III - Fort Collins, C


Adult Variety Instrument

1. Vi Wickam III - Fort Collins, CO

2. Vi Wickam II - Loveland, CO

3. David Rake - Mills, WY


Youth Variety Instrument

1. Kelsea Kennedy - Casper, WY

2. Lanie Shippy - Caldwell, ID

3. Julia Rose Marhofer - Casper, WY


Female Vocal

1. Kelly Makela - Boise, ID

2. Hannah King - Molt, MT

3. Linda Engen - Casper, WY


Male Vocal

1. Wayne Renn - Brainerd, MN

2. Jim Bman - Gillette, WY

3. Dick Enders - Casper, WY


Jesse Morrell Memorial Contest

Linda Engen - Casper, WY


Favorite Accompanist

Dick Enders - Casper, WY


*Certified Champions - Entry Fees are paid to the National Oldtime Fiddlers' Contest in Weiser, Idaho June 16=21, 2014 and photos of the certified champions will be placed in the National Oldtime Fiddlers' Hall of Fame.

August 17-19, 2012


RESULTS


Adult Novice Fiddle

1. Eva Dennis-Stahl - Greeley, CO

2. Sherelle Christensen - Shelly, ID

3. Gary Barelli - Casper, WY


Youth Novice Fiddle

1. Trevor Allison - Bend, OR

2. Julia Rose Marhofer - Casper, WY

3. Mary MacGuire - Casper, WY


Small Fry Fiddle

1. Luke Allison - Bend, OR*

2. Tristan Jacob - Casper, WY

3. Kate Christensen - Shelly, ID

4. Brooke Emily Stadelmaier - Fort Collins, CO


Junior-Junior Fiddle

1. Grace Christensen - Shelly, ID*

2. Charlie Carroll - Fort Collins, CO

3. Liandra Wheeler - Ammon, ID


Junior Fiddle

1. Shelby Rae Russell - Ammon, ID*

2. Celeste Johnson - Arvada, CO

3. Hannah King - Molt, MT


Young Adult Fiddle

1. Vi Wickam - Fort Collins, CO*

2. Tyler Enders - Casper, WY

3. Audrey King - Molt, MT


Adult Fiddle

1. Cody Stadelmaier - Fort Collins, CO*

2. Nancy Padilla - Bozeman, MT

3. Susan Bright - Casper, WY


Senior Fiddle

1. Ann Robinson - Casper, WY*


Senior-Senior Fiddle

1. Mary Ellen Weathers - Yuma, CO*

2. Jim McMillan - Bozeman, MT

3. Jesse Morrell - Casper, WY


Adult Guitar

1. John Lardinois - Bismarck, ND

2. Bill Bright - Casper, WY

3. Jim Jordan - Casper, WY


Youth Guitar

1. Shelby Rae Russell - Ammon, ID


Adult Variety Instrument

1. Vi Wickam - Fort Collins, CO

2. David Rake - Mills, WY

3. Alan Cvancara - Casper, WY


Youth Variety Instrument

1. Shelby Rae Russell - Ammon, ID

2. Trevor Allison - Bend, OR

3. Kelsea Kennedy - Casper, WY


Male Vocal

1. Vi Wickam - Fort Collins, CO

2. Warrie Means - Laramie, WY

3. Dick Enders - Casper, WY


Female Vocal

1. Hannah King - Molt, MT

2. Crystal MacGuire - Casper, WY

3. Casey Whiteman - Casper, WY


Grand Championship Fiddle

1. Tabitha Snell - Rigby, ID*

2. Hannah King - Molt, MT

3. Shelby Rae Russell - Ammon, ID

4. Vi Wickam - Fort Collins, CO

5. Tyler Enders - Casper, WY


Favorite Accompanist

1. Jim McMillan - Bozeman, MT


Dick Hornbuckle Memorial Blue Bonnet Rag Contest

(Winner chosen by audience)

Ann Robinson - Casper, WY


Dick & Pearl Hornbuckle Memorial Scholarship Recipient

Julia Marhofer


*Certified Winners - entry fee is paid for the National Oldtime Fidders' Contest held in Weiser, Idaho the third full week of August 2013

2011 RESULTS


ROCKY MOUNTAIN REGIONAL FIDDLE CHAMPIONSHIPS & MUSIC FESTIVAL


Novice Fiddle

1st - Liandra Wheeler – Ammon, ID

2nd - Kelsea Kennedy – Casper, WY

3rd - Ben Carroll – Ft. Collins, CO


Small Fry Fiddle

1st - Rachel Merchant – Casper, WY*

2nd - Rusell Christensen – Shelley, ID

3rd - Jessica Jacob – Casper, WY


Junior-Junior Fiddle

1st - Makaela Shippy – Caldwell, ID*

2nd - Laurana Wheeler – Ammon, ID

3rd - Grace Christensen – Shelley, ID


Junior Fiddle

1st - Hannah King – Molt, MT*

2nd - Shelby Rae Russell – Ammon, ID

3rd - Josiah Nelson – Windsor, CO


Young Adult Fiddle

1st - Tyler Enders – Casper, WY*

2nd - Casey Whiteman – Casper, WY

3rd - Audrey King – Molt, MT


Adult Fiddle

1st - Kelly Wells – Deaver, WY*

1st - Cody Stadelmaier – Ft. Collins, CO

3rd - Greg Fischer – Ft. Collins, CO


Senior Fiddle

1st - David – Laramie, WY*

2nd - Jim McMillan – Bozeman, MT

3rd - Dick Lefevre – Lander, WY


Senior-Senior Fiddle

1st - Jesse Morrell – Casper, WY*


Grand Championship Fiddle

1st - Cody Stadelmaier – Ft. Collins, CO*

2nd - Hannah King – Molt, MT

3rd - Shelby Rae Russell – Ammon, ID

4th - Kelly Wells – Deaver, WY

5th - Tyler Enders – Casper, WY

6th - Josiah Nelson – Windsor, CO

7th - Laurana Wheeler – Ammon, ID

8th - Casey Whiteman – Casper, WY

9th - Grace Christensen – Shelley, ID

10th - Makaela Shippy – Caldwell, ID


Guitar

1st - Warrie Means – Laramie, WY

2nd - Jim Jordan – Casper, WY

3rd - Shelby Rae Russell – Ammon, ID


Variety Instrument

1st - David Brinkman – Laramie, WY

2nd - Warrie Means – Laramie, WY

3rd - Phil Nissen – Casper, WY


Male Vocal

1st - Bosco Land – Casper, WY

2nd - Billy Browning – Powell, WY

3rd - Jesse Morrell – Casper, WY


Female Vocal

1st - Linda Engen – Casper, WY

2nd - Lanie Shippy – Caldwell, ID

3rd - Casey Whiteman – Casper, WY


Favorite Accompanist

Dick Enders


*Certified Champions

2011 WYOMING STATE OLDTIME FIDDLE CONTEST


Novice Fiddle

1st - Kelsea Kennedy – Casper, WY

2nd - Russell Keegan – Cody, WY


Small Fry Fiddle

1st - Rachel Merchant – Casper, WY*

2nd - Jessica Jacob – Casper, WY


Junior-Junior Fiddle

1st - Ana Merchant – Casper, WY*

2nd - Tanner Wells – Deaver, WY

3rd - Jillian Easum – Cody, WY

4th - Morgan Lipes – Mills, WY

5th - Conall Keegan – Cody, WY


Junior Fiddle

1st - Tally Wells – Deaver, WY*

2nd - Jocelyn Engen – Casper, WY

3rd - Jenae Pope – Casper, WY


Adult Fiddle

1st - Billy Browning – Powell, WY*

2nd - Susan Bright – Casper, WY

3rd - Steve Martin – Powell, WY


Senior Fiddle

1st - David Brinkman – Laramie, WY*

2nd - Dick Lefevre – Lander, WY

3rd - Billie Donovan – Casper, WY

4th - Ann Robinson – Casper, WY


Grand Championship Fiddle (State)

1st - Tyler Enders – Casper, WY*

2nd - Casey Whiteman – Casper, WY

3rd - David Brinkman – Laramie, WY

4th - Kelly Wells – Deaver, WY


No Holds Barred

1st - Shelby Rae Russell – Ammon, ID

2nd - Cody Stadelmaier – Ft. Collins, CO

3rd - Al Kalbfleisch – Casper, WY

4th - Tally Wells – Deaver, WY

5th - Ana Merchant – Casper, WY


Twin Fiddle

1st - Shelby Russell – Ammon, ID/

Hannah King – Molt, MT

2nd - Ana Merchant – Casper, WY/

Rachel Merchant – Casper, WY

3rd - Kelly Wells – Deaver, WY/

Tally Wells – Deaver, WY


Favorite Accompanist

Dick Enders

2010 RESULTS

ROCKY MOUNTAIN REGIONAL FIDDLE CHAMPIONSHIPS

& MUSIC FESTIVAL

SMALL FRY FIDDLE

1. Lanie Shippy - Caldwell, ID

2. Halsey Grose - Dingle, ID

3. Rachel Merchant - Casper, WY


JUNIOR-JUNIOR FIDDLE

1. Celeste Johnson - Arvada, CO

2. Makaela Shippy - Caldwell, ID

3. Bryson Grose - Dingle, ID

4. Jenae Pope - Casper, WY

5. Charlie Carroll - Fort Collins, CO

6. Jocelyn Engen - Casper, WY

7. Grace Christensen - Shelley, ID

8. Ana Merchant - Casper, WY

9. Timi Reynolds - Casper, WY

10. Morgan Lipes, Mills, WY


JUNIOR FIDDLE

1. Shelby Russell - Ammon, ID

2. Brock Grose - Dingle, ID

3. Jasper Ryckman - Denver, CO

4. Julia Heinen - Great Falls, MT

5. Averi Reynolds - Casper, WY

6 Clayton Atkinson - Casper, WY


YOUNG ADULT FIDDLE

1. Casey Whiteman - Casper

2. Angie Schneider - Casper

3. Mary Patterson - Fort Collins, CO


ADULT FIDDLE

1. Gregg Fischer - Fort Collins, CO


SENIOR FIDDLE

1. Gene Banks - Athens, TX

2. Jim McMillan - Bozeman, MT

3. Billie Donovan - Casper, WY


SENIOR-SENIOR FIDDLE

1. Lynn Knapp - Cody, WY

2. Jesse Morrell - Casper, WY

3. Margie Johnson - Worland, WY


YOUTH NOVICE FIDDLE

1. Sutton Bettcher - Casper, WY

2. Ben Carroll - Fort Collins, CO


ADULT NOVICE FIDDLE

1. Lynne Walker - Denver, CO

2. Susan Bright - Casper, WY


GRAND CHAMPIONSHIP FIDDLE

1. Cody Stadelmaier - Fort Collins, CO

2. Casey Whiteman - Casper, WY

3. Shelby Russell - Ammon, ID

4. Makaela Shippy - Caldwell, ID

5. Celeste Johnson - Arvada, CO

6. Greg Fischer - Fort Collins, CO

7. Brock Grose - Dingle, ID

8. Angie Schneider - Casper, WY

9. Bryson Grose - Dingle, ID

10. Gene Banks - Anthens, TX


YOUTH GUITAR

1. Shelby Russell - Ammon, ID

2. Brock Grose - Dingle, ID


ADULT GUITAR

1 Gene Banks, Athens, TX

2 Bill Bright, Casper, WY

3 Jim Jordan, Casper, WY


YOUTH VARIETY INSTRUMENT

1. Shelby Russell - Ammon, ID

2. Rachel Mercant - Casper


ADULT VARIETY INSTRUMENT

1. Gene Banks - Athens, TX

2. Phil Nissen - Casper, WY

3. Lynne Walker - Denver, CO


FEMALE VOCAL

1. Penny Anderson, Larkspur, CO

2. Lanie Shippy, Caldwell, ID

3. Linda Engen, Casper, WY


MALE VOCAL

1. Dick Enders, Casper, WY

2. Jesse Morrell, Casper, WY

3. Clayton Atkinson, Casper, WY


FAVORITE ACCOMPANIST

Jim McMillan, Bozeman, MT


Judges: Trish Osthoff, Tyler Enders, & Junior Daugherty

19TH ANNUAL ROCKY MOUNTAIN REGIONAL

FIDDLE CHAMPIONSHIPS

& MUSIC FESTIVAL

Wyoming Fiddlers' Association District #4 proudly presented the 19th Annual Rocky Mountain Regional Fiddle Championships & Music Festival on August 14-16, 2009.

A great jam session was held on Friday night, with competition and entertainment on Saturday. Fiddle workshops by National Fiddle Champions Danita Rast Gardner and John Franicis were presented.

2009 RESULTS

ROCKY MOUNTAIN REGIONAL FIDDLE CHAMPIONSHIPS

& MUSIC FESTIVAL

SMALL FRY FIDDLE

1 – Bryson Grose, Dingle, ID

2 – Nathan Sima, Ft. Collins, CO

3 – Halsey Grose, Dingle, ID

4 – Stone Gariety, Casper, WY


JUNIOR-JUNIOR FIDDLE

1 – Brock Grose, Dingle, ID

2 – Janae Pope, Casper, WY

3 – Josiah Nelson, Windsor, CO

4 – Jocelyn Engen, Casper, WY

5 – Charlie Carroll, Ft. Collins, CO

6 – Clayton Atkinson, Casper, WY


JUNIOR FIDDLE

1 – Jesse Maw, Kalispell, MT

2 – Jasper Ryckman, Denver, CO

3 – Lynda Bradley, Ammon, ID


YOUNG ADULT FIDDLE

1 – Jaclyn Sites, Idaho Falls, ID

2 – Tyler Enders, Casper, WY

3 – Kellen O’Neill, Englewood, CO


ADULT FIDDLE

1 – Cody Stadelmaier, Ft. Collins, CO

2 – Joe Sites, Idaho Falls, ID

3 – Trish Osthoff, Lakewood, CO


SENIOR FIDDLE

1 – Dave Brinkman, Laramie, WY

2 – Lynn Knapp, Cody, WY

3 – Billie Donovan, Casper, WY


YOUTH NOVICE FIDDLE

1 – Averi Reynolds, Casper, WY

2 – Timi Reynolds, Casper, WY

3 – Ben Carroll, Ft. Collins, CO


ADULT NOVICE FIDDLE

1 – Michelle England, Casper, WY

2 – Lynne Walker, Denver, CO

3 – Rita Cayou, Elbert, CO


GRAND CHAMPIONSHIP FIDDLE

1 – Jesse Maw, Kalispell, MT

2 – Jaclyn Sites, Idaho Falls, ID

3 – Joe Sites, Idaho Falls, ID

4 – Brock Grose, Dingle ID

5 – Tyler Enders, Casper, WY

6 – Cody Stadelmaier, Ft. Collins, CO

7 – Trish Osthoff, Lakewood, CO

8 – Kellen O’Neill, Englewood, CO

9 – Lynda Bradley, Ammon, ID

10 – Casey Whiteman, Casper, WY


YOUTH GUITAR

1 – Jesse Maw, Kalispell, MT

2 – Wyatt Atkinson, Casper, WY


ADULT GUITAR

1 – John Lardinois, Bismarck, ND

2 – Warrie Means, Laramie, WY

3 – Jaclyn Sites, Idaho Falls, ID


YOUTH VARIETY INSTRUMENT

1 – Jesse Maw, Kalispell, MT

2 – Chelsea Carey, Gillette, WY

3 – Conor Frankland, Casper, WY